GRŠKA ŽELVA
Evropska vrsta kopenske želve, ki jo pogosto srečujemo kot ljubljenčka v naših domovih. Je manj zahtevna in manjša od ostalih vrst.
ŠIROKOROBA ŽELVA
Največja Evropska kopenska želva, katere oklep s starostjo dobi obliko 'suknjice'. Zaradi dobre prilagodljivosti na temperaturne razlike je postala v zadnjem času zelo popularna.
ZVEZDASTA ŽELVA
Eksotična vrsta, ki izhaja iz Azije. Zaradi izredno lepega oklepa so med ljubitelji zelo zaželjene, a so na žalost zelo podvržene stresu.
EGIPČANSKA ŽELVA
Ena izmed najmanjših vrst kopenskih želv, ki so za rejo zelo zahtevne. Zaradi divjega lova so v naravi že skoraj izumrle.
PALAČINKASTA ŽELVA
Prilagojen oklep tej vrsti želv omogoča plezanje in skrivanje v razpokah kamenja ter skal. Poseljuje področje Tanzanije in Kenije.
ALDABRA
Najstarejša živeča žival je predstavnik te vrste. Ime mu je Jonathan in izvalil se je leta 1832 na Sejšelih.
MAVRSKA ŽELVA
Želva, ki je na prvi pogled zelo podobna grški, a ima na zadnjih nogah izrastke- ostroge, njen rep pa je krajši in bolj zaobljen.
OSTROGASTA ŽELVA
Ogromna želva Afriškega porekla, ki je zaradi cenovne dostopnosti že prisotna v mnogih domovih. Ker pozimi ne hibernira, jo moramo imeti v ogrevanem prostoru.
LEOPARDJA ŽELVA
Želva z zelo lepim vzorcem, katere oklep pogosto postane piramidast. Poznamo več lokalitet, nekatere izmed predstavljajo velike, tudi preko 50kg težke želve.
RDEČENOGA ŽELVA
Lepa in kontrastna želva, ki prihaja s področja Južne Amerike. Poznamo kar 5 različnih lokalitet te vrste, večina pa poseljuje območja okoli reke Amazonke.
RUSKA ŽELVA
Četveroprsta želva, ki rada koplje. Za razliko od drugih, ta vrsta poleg hibernacije pozna tudi estivacijo (poletni počitek).
ŽARKASTA ŽELVA
Bolj poznana kot Radiata, se ta čudovita želva pogosto znajde na ilegalnem trgu, kjer jih divji lovci lovijo v njihovem naravnem okolju - na Madagaskarju.