Vse več lastnikov želv se ne posveča pravilni prehrani svojih kopenskih želv. Večina vseh bolezni in deformacij, tudi poginov izvira prav iz slabe in neprimerne prehrane. Potrebno se je zavedati, da vsaka vrsta želve prihaja iz različnega dela sveta in različnega okolja, zato so prehrambene razlike med njimi zelo velike, ampak če govorimo o klasični prehrani za večino mediteranskih vrst želv, med katere štejemo Grško, Mavrsko in pa Širokorobo želvo se je potrebno osredotočiti na nekaj pomembnih lastnosti.
- Želve so rastlinojede živali, zato v njihovo prehrano ne vljučujemo mesa, briketov. V naravi velikokrat pojedo polže in deževnike, ki jih najdejo zato brez skrbi, če vaša želva pohrusta kakšnega.
- Potrebujejo posodico z vodo, ali namakanje na nekaj dni, da se dovolj hidrirajo. V terarijih, kjer je prisotna močna grelna žarnica hitro izgubljajo vodo v telesu, zato priporočam plitko posodico z vodo, lahko je podstavek od korita za rože.
- V prehrani so zelo pomembne vlaknine in energetska vrednost hrane. Želve hranimo s kvalitetno hrano, ki ne vsebuje pesticidov in gnojil.
- Zapomnite si, da vse želve obožujejo travniško rastlinje predvsem tisto z velikimi listi, kamor bi lahko šteli regrat, trpotec, deteljo, itd.
Želve živijo v kamnitih pokrajinah, kjer je veliko peska in drobnega apnenčastega prahu, zato kalcija v njihovi prehrani ne sme primanjkovati. Potrebno je dodajati kalcij v prahu ali želvi ponuditi sipino kost.
Osnovno prehrano kopenskih želv torej sestavlja travniško rastlinje, užitne rastline, ki jih želve rade pojedo so:
- Regrat
- Trpotec
- Trobentice
- Marjetice
- Rman
- Boreč
- Timijan, Melisa, Žajbelj
- Slak(plevel)
- Vse vrste detelj
- Listi malin, robid, trte, murve, fižola, hibiskusa
V zimskem času, ko teh rastlin ni se moramo poslužiti solate, med katerimi se izogibamo vodenih vrst (ledenka, ljubljanska, kristalka). Po mojih izkušnjah imajo najraje radič in rukulo. Občasno, torej nekje 1-2x tedensko lahko v prehrano vključimo zelenjavo, pri čemer ne pretiravamo s količino. Sadja se poslužujemo redkeje. Želve imajo zelo rade paradižnik in pelate , kateri so v njihovi prehrani prepovedani, saj kisline močno vznemirijo njihova prebavila.
UV svetloba je za želve zelo pomembna tudi, ko govorimo o hrani. Sonce je najboljši vir pravilne svetlobe, vendar pa v terarijih uporabljamo posebne žarnice, ki oddajajo UVB in UVA žarke. Predvsem pomembni pri prehrani so UVB žarki, kateri omogočajo sproščanje in aktivacijo vitamina D3, ki pomaga pri resorbciji kalcija in ostalih hranilnih snovi preko črevesne stene, da se le ta lahko vgradi v kosti ter oklep.